مدیریت سلامت روان در دوران قرنطینه توسط زنان

مدیریت سلامت روان در دوران قرنطینه توسط زنان
مدیریت سلامت روان در دوران قرنطینه توسط زنان

مشهد- ایرنا- قشر زنان ظرف هشت ماه تداوم شیوع روزافزون ویروس همه‌گیر کرونا، به عنوان نیمی از اعضای جامعه در کسوت مادر و مدیر خانه، پزشک، پرستار، کارمند و کارگر بخش قابل توجهی از اقدامات پیشگیرانه و مدیریت مهار و مقابله با این ویروس را بر عهده داشته و هنوز هم دارند.

اینک پس از ماهها درگیری دامنه‌دار جهان با پاندمی کرونا به خصوص در کشورمان ایران که بر اساس سنت، فرهنگ و باورهای دینی و اعتقادی “زن” به عنوان کدبانو و مدیر امورات خانه و خانواده جایگاهی والا و بی‌بدیل دارد “ضدعفونی همه اشیاء و سطوح درون منزل، تهیه ماسک بهداشتی صورت، ادآوری و تکرار موکد به اعضای خانواده، نظارت دائمی بر آنها در عمل به اقدامات پیشگیرانه و رعایت فاصله فیزیکی هنگام حضور در اجتماع” به یکی از وظایف روزمره زنان مبدل شده که هر روز تازه‌نفستر ‌از دیروز بدون خستگی آن را انجام می‌دهند.

زنان به این ترتیب در جای‌جای کشور از جمله خراسان رضوی با نگرانی از شیوع  ویروس همه‌گیر کرونا و ابتلای خود و اعضای خانواده به بیماری کویید ۱۹ همه تلاششان را معطوف بر مراقبت و پیشگیری کرده و به عنوان پرستارانی دلسوز  و از جان گذشته بطور شبانه‌روزی نه تنها دست‌اندرکار ایفای این نقش مهم هستند بلکه در صورت ابتلاء هریک از اعضای خانواده باز هم این مادران و زنان خانواده هستند که عضو بیمار و به قرنطینه رفته را تا بازیابی سلامتش تیمار و پرستاری می‌کنند.

بر این اساس “خانواده سالم” نیازمند مادر و زن سالم در محیط خانه است تا با روی پا بودن خود، محافظ سلامت و تندرستی خانواده و فراتر از آن پاسدار صحت و عافیت جامعه در چارچوب بنیان اساسی آن یعنی خانواده باشد. 

بر این اساس گرچه همه‌گیری ویروس کرونا محدود به جنسیت و یا گروه سنی خاصی نیست اما توجه به نقش ویژه و موثر زنان در سطوح مختلف اقدامات پیشگیرانه و حتی درمان بیماری کووید ۱۹ در قالب خانه خانواده گویای این واقعیت است که در این دوران بحرانی عطف توجه هرچه بیشتر نسبت به حفظ سلامتی زنان، از الزامات بنادین مبارزه با بحران کرونا است. 

مدیریت سلامت روان در دوران قرنطینه توسط زنان

۴۹.۶ درصد جمعیت شش میلیون و ۴۳۴ هزار و ۵۰۱ نفری خراسان رضوی را زنان تشکیل می‌دهند. نسبت جمعیت زنان و مردان در کشور هم کمابیش در همین حد است. 

هرم سنی جمعیت سه میلیون و ۱۹۱ هزار و ۵۱۳ نفری جمعیت زنان در خراسان رضوی نیز شامل ۲۶.۹ درصد صفر تا ۱۴ سال، ۶۷.۵ درصد ۱۵ تا ۶۴ سال و ۵.۶ درصد بالاتر از ۶۵ سال است.سلامت زنان در دوره کرونا

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی چندی پیش در گفتگو با ایرنا اعلام کرد: هفته ملی سلامت بانوان ایران که بطور مختصر “سبا نامیده می‌شود امسال با در نظر گرفتن شرایط ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹ با موضوع “سلامت زنان در دوره کرونا” برگزار شد.

دکتر علیرضا رییسی افزود: گرچه شواهد ملی و بین‌المللی حاکی خطر مستقیم بیشتر ویروس همه‌گیر کرونا برای مردان است اما تداوم این وضعیت می‌تواند بر سلامت جسمی، روانی و اجتماعی زنان نیز تاثر گذاشته و آسیبهای جدی به خانواده و جامعه وارد کند. وی به وظایف سنگین زنان در مواجهه با اپیدمی کرونا اشاره و بیان کرد: علاوه بر بیماری و مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ در زنان “نگرانیهای مرتبط با سلامت مادر و نوزاد در دوره بارداری و پس از زایمان در این شرایط بحرانی، افزایش وظایف و مسولیتهای زنان در داخل خانواده، وظایف سنگین زنان برای اقدامات پیشگیرانه و مراقبت از بیماران در خانواده، وظایف زنان برای اداره امور فرزندان در شرایط تعطیلی مدارس، مشکلات ناشی از مرگ و بیماری همسران، مشکلات زنان سرپرست خانوار، زنان بدسرپرست و بدرفتاریها و آسیبهای آنان درون خانواده، فشارهای اقتصادی ناشی از تعطیلی و قرنطینه‌ها” عوامل ایجاد آسیبهای جدی به سلامت جسمی، روانی و اجتماعی زنان هستند.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: در این شرایط کارکنان نظام سلامت از بهورز، مراقب، ماما، پرستار و نیروهای خدماتی تا کادر تخصصی بیمارستانهای کشور نیز که اکثریت آنان را زنان تشکیل می‌دهند با مخاطرات جدی سلامت جسم و روان مواجهند.  وی گفت: زنان برای گذار از این دوره سخت زندگی نیازمند آگاهی، هوشیاری و حمایت همه‌جانبه در درون خانواده و محیط بزرگ جامعه هستند.

هفته ملی سلامت بانوان ایرانی 

بر اساس جمیع ملاحظات موجود، آخرین هفته مهر که از بیست و چهارمین تا سی‌امین روز این ماه همه‌ساله با عنوان “هفته ملی سلامت بانوان” شناخته می‌شود امسال با محوریت بحران ویروس همه‌گیر کرونا و توجه ویژه نسبت به نقش زنان در این دوران برگزار شده است.

در این چارچوب مواردی همچون “پیشگامی زنان در خودمراقبتی و حفاظت از خود و اعضای خانواده در پیشگیری از کووید ۱۹، تکریم بانوان فداکار کادر بهداشت و درمان و معرفی شیوه زندگی سالم زنان و بیماری کووید ۱۹” مورد توجه و تاکید قرار گرفته‌اند.

همچنین در قالب برنامه‌های سراسری هفته ملی سلامت بانوان ایرانی که امسال با بحران کرونا همزمان شده “باروری ایمن و سالم، سلامت روانی زنان در دوره بیماری همه‌گیر، نقش زنان در ترویج آموزش و اطلاعات معتبر برای پیشگیری، ممانعت از انتشار باورهای غلط در امر پیشگیری و درمان بیماری کووید ۱۹ و همچنین پیشگیری از آسیبهای شغلی و اجتماعی زنان در دوران اپیدمی کرونا” زیر ذره‌بین کارشناسان رفت تا سطح آگاهی مردم نسبت به نقش حیاتی زنان در سلامت عمومی جامعه به نحو موثری ارتقاء یابد. 

مسوول واحد سلامت خانواده در مرکز بهداشت کاشمر می‌گوید: این اقدامات نقش زیادی در حساس‌سازی کل جامعه اعم از زنان، مردان، مدیران و سیاستگذاران پیرامون اولویتهای لازم برای سلامت زنان دارد. 

ماندانا ملکی‌زاده افزود: اجرای چنین برنامه‌هایی در سطح ملی به فرهنگ‌سازی برای مراقبتهای دوره‌ای جهت رسیدن به اهداف پیشگیری از بیماریهای ناتوان‌کننده زنان و مرگ و میر زودرس در این قشر می‌انجامد که بهبود آن بر افزایش سطح امید به زندگی در کل جامعه کمک شایانی می‌کند.

وی ادامه داد: گرچه همیشه زنان برای حفظ سلامتی خود و خانواده نیازمند آگاهی‌بخشی هستند، در شرایط کنونی ناشی از همه‌گیری ویروس کرونا گذار از این دوره سخت نیازمند هوشیاری بیشتر و حمایت همه‌جانبه زنان به عنوان شخصیت محوری سلامت خانواده در جامعه است.

این کارشناس سلامت زنان گفت: با توجه به اینکه همه‌گیری ویروس کرونا می‌تواند برسلامتی جسمی، روانی و اجتماعی زنان آسیب جدی وارد کند لازم است در این هفته توجه ویژه‌ای به سلامت زنان در دوره کرونا معطوف شود.

وی افزود: امیدواریم با اجرای پیگیرانه اینگونه برنامه‌های بنیادین، حرکت جامعه به سمت سلامت روحی، جسمی و شادمانی زنان شتاب بیشتری گیرد. 

مراقبت جامعه و زنان 

ارائه خدمات مضاعف سلامت به گروههای سنی مختلف جامعه از جمله زنان در چارچوب “برنامه تحول سلامت” از اردیبهشت ۱۳۹۳ توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به عنوان متولی بهداشت و سلامت کشور آغاز شده است. 

بر این اساس زنان و دیگر اقشار جامعه با مراجعه به “مراکز خدمات جامع سلامت” می‌توانند از خدمات در نظر گرفته شده برای آنان با توجه به نیازهای سنی بهره‌مند شوند.

رییس مرکز بهداشت و درمان کاشمر به خبرنگار ایرنا گفت: خدمات عمومی مراکز جامع سلامت شامل ارزیابی الگوی تغذیه‌ای، فعالیت بدنی، ارزیابی روان شناختی و دیگر موارد مشابه است.

دکتر مجتبی قائمی خدمات تخصصی برای بانوان را نیز در همین چارچوب شامل “معاینه پستان توسط ماما، آزمایش پاپ‌اسمیر یا غربالگری سرطان دهانه رحم، بررسی سلامت باروری و ارزیابی یائسگی با تاکید بر آموزش علائم خطر و راههای پیشگیری از بروز سرطان پستان و دهانه رحم” برشمرد.

وی افزود: یکی از اقدامات اساسی نظام سلامت در سالهای اخیر “مراقبتهای ‌بهداشتی‌ اولیه” می‌باشد که منجر به رشد چشمگیر سطح کلی سلامت مردم شده‌ است اما همچنان یکی از مهمترین دغدغه‌های سیاستگذاران برقراری عدالت در سلامت و دسترسی به خدمات تندرستی است.

رییس مرکز بهداشت و درمان کاشمر ادامه داد: ظرف سالهای اخیر شاخصهای سلامت عمومی در این شهرستان رشد کرده بطوری که درصد مراقبت میانسالان از ۶۰.۴۸ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۷۶.۶۶ درصد در سال ۱۳۹۸ رسیده و همچنین جمعیت زنان کاشمری غربالگری شده از نظر سرطان پستان نیز از هفت هزار و ۵۴۰ نفر در سال ۱۳۹۶ به ۱۲ هزار و ۴۶۱ نفر در سال ۱۳۹۸ رشد کرده است. 

بر اساس آخرین آمار رسمی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با فوت ۲۵۲ بیمار دیگر مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان بیماری کووید۱۹ در کشور به ۳۰ هزار و ۳۷۵ تن رسید و ۳۰ استان همچنان در وضعیت قرمز یا هشدار کرونا هستند.

مشهد- ایرنا- مدیر سلامت، جمعیت، خانواده و مدارس معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مشهد به…

سبزوار- ایرنا- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: بیشترین گروه مبتلایان به ویروس…

بوشهر- ایرنا- استاندار بوشهر گفت: مشارکت پرشور مردم در عرصه انتخابات…

کرمانشاه- ایرنا- “بهمن زارعی” عکاس ایرنا مرکز کرمانشاه در هجدهمین…

مشهد- ایرنا- دست کم ۲۰۰ هزار نفر از هموطنان بعد از یک سال وقفه، نوروز…

اهواز -ایرنا- بیمارستان رازی اهواز به عنوان یکی از بیمارستان های…

نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است

%PDF-1.5
3 0 obj
>>>>>>]
/Group >
/Contents 4 0 R>>
endobj
4 0 obj
>
stream
xUON0+ޑ 5V
;Fߓ:4[ֳg?FI嘣OH {_~JB@ȥFyy”h$
4w&HvxiP4Lc8SZ
Sg0-
7WYMx۶݈zZ*%~m}DU&d9P
%Jʪ̂
3aIL
endstream
endobj
5 0 obj
>>>>>>]
/Group >
/Contents 6 0 R>>
endobj
6 0 obj
>
stream
xmOJ@+QN'{X,*M]miZ)Nծ.lBHK1H,]$7BJ
MD z6[R8 Gs.Q}{F}!aXA%>HրgJAs*n[voh_V4Z)ƅTJ9GeL#X2/(V
%KJʪ̂9L0CU
endstream
endobj
7 0 obj
>>>>>>]
/Group >
/Contents 8 0 R>>
endobj
8 0 obj
>
stream
xmOJ@+QN'{X,*M]miZ)Nծ.lBHK1H,]$7BJ
MD z6[R8 Gs.Q}{)B*/*&5K}?ΔTYOݶnzl{vhRDsv;>Fd!^PJU%)^saU
endstream
endobj
9 0 obj
>>>>>>]
/Group >
/Contents 10 0 R>>
endobj
10 0 obj
>
stream
xmOJ@+QN'{X,*MtZ)Nծ.lBHK1H,]$7BJ
MD z6[R8 Gs.Q])B*/*&5K]?ΔTLOf`3xn{n:#hR) ow0}`ɄCx[6L/))J0S0?U

endstream
endobj
11 0 obj
>>>>>>]
/Group >
/Contents 12 0 R>>
endobj
12 0 obj
>
stream
xmOJ0+QɤqREChveӰRMծ.f3U`J0d
S]Xoq+IZOO.w)G@I-,Qڷ?@z@fTI
M9+Y~[;lm;a׮c

منبع تصویر، Getty Images

تأثیر روانی بیماری کرونا و زندگی در قرنطینه چیست؟ و چطور می‌شود با آن مقابله کرد؟

برای کاهش مشکلات روحی ناشی از این وضعیت، در حال حاضر و طی هفته‌های آینده چه راهکارهایی باید درنظر گرفته شود؟ و هنگامی که زندگی عادی از سر گرفته شود، چه تغییراتی رخ خواهد داد؟

دیوید آرونوویچ، روزنامه‌نگار به ۱۲ نکته در این مورد اشاره می‌کند.

دکترجورج هو روانشناس بالینی بیمارستان پودونگ یونایتد شانگهای می گوید: ” هنگام رویارویی با چنین بحران‌هایی ترس و اضطراب پدیده‌ای بسیار رایج ومعمول است.”

مدیریت سلامت روان در دوران قرنطینه توسط زنان

این ترس و نگرانی هنگامی که بیماری، جان ما را تهدید می کند ویا زمانی که احتمال ناقل بودن نزدیکان وعزیزانمان می‌رود، می تواند تاثیرات منفی فزاینده‌ای بر زندگی ما بگذارد.

دکتر هو می افزاید: پدیده دیگری به نام واکنش استرس حاد وجود دارد که به نوعِ واکنش افراد در مراحل اولیه پس از تجربه آسیب زا باز می گردد.

منبع تصویر، Getty Images

اگردر کنار خانواده یا نزدیکان خود احساس می کنید کم طاقت شده اید ، یک دلیل ساده برای این امر وجود دارد.

دکترهو توضیح می دهد که میزان بردباری و تحمل ما در برابر ناملایمات، درواقع بستگی زیادی به توانایی های عمومی ما در غلبه بر دشواری های زندگی مان دارد.

اگر تمامی توان تحمل و شکیبایی خود راصرف یک مورد یعنی قرنطینه شدن کنیم، بدیهی است که میزان کمتری ازآن برای دیگر امورزندگی از جمله مدیریت خانواده، مدیریت کار، مدیریت روابط اجتماعی یا مدیریت امور مالی باقی می‌ماند.

در چنین وضعیتی متوجه می‌شویم که مشکلات جدیدی را تجربه می‌کنیم که پیشتر برایمان وجود نداشت. مشکلاتی که ناشی از کاهش توان تحمل، مدارا و بردباری در ماست.

۳ – برای برخی، قرنطینه “بی نهایت دشوار و طاقت فرسا” بوده

برپایه یک نظرسنجی که کالج سلطنتی لندن با همکاری شرکت ایپسوس موری با موضوع بررسی چگونگی مقابله با قرنطینه انجام داد، ۱۵ درصد مردم قرنطینه را بی نهایت دشوار توصیف کردند. ۱۴ درصد دیگر گفتند که احتمال می دهند تا چند هفته آینده فشار آن بیشتر و سخت‌تر شود و ۶ درصد هم گفتند که درزمان قرنطینه ازخدمات مشاوره تلفنی بهره گرفته‌اند .

منبع تصویر، Getty Images

پروفسور بابی دافی از کینگز کالج می گوید: نکته برجسته این است که این موضوع با تفاوت میان نسل ها نیزارتباط دارد. چرا که تحمل قرنطینه برای جوانترها دشوارتر از سالخورده هاست . یک چهارم ازکسانی که در نظرسنجی شرکت کردند می گویند که جدا از مدت زمان طولانی ، قرنطینه چندان هم دشوارنیست. بابی دافی معتقد است بیشتر افراد این گروه را مسن ترها تشکیل می دهند.

در انتهای دیگراین طیف، از هر ده نوجوان و بزرگسال چهار نفر می گویند که تحمل این پدیده برایشان بسیار دشوار است و امیدوارند که طی دوره کوتاهی به پایان برسد.

دراین نظرسنجی افراد خوداشتغال و کسانی که محدودیت های مالی دارند نیزشرکت کرده اند. کسانی که احتمالا به دلیل کم شدن امکان کار، درآمدشان نسبت به کارمندان رسمی کمتر شده است.

ازدیگر یافته های نظرسنجی یادشده این بود که از هر ده نفر، ۹ نفر پشتیبان اقدامات قرنطینه‌ای بودند و ۷ نفر از هر ۱۰ نفر نیز ازاعمال محدودیت‌های شدید حمایت کردند.

منبع تصویر، Getty Images

به نظر هلن وسترمن متخصص حمایت از کودکان، خانه برای برخی از کودکان محیط امنی نیست و با تعطیلی مدارس این افراد در معرض مخاطرات تازه‌ای قرار می گیرند.

“کودکان با ما از تجربه اضطراب و افسردگی سخن می گویند و این در حالی ست که دراین مدت تماس ها در مورد سوء استفاده‌های خانگی از کودکان افزایش یافته است”.

قرنطینه مشکلات کودکان آسیب پذیر را روز به روز تشدید می‌کند. خط تلفنی تماس با کودکان یکی از موارد حمایتی از این کودکان در معرض خطر است تا این ایام را سپری کنند.

استفان ریشر استاد روانشناسی و علوم اعصاب در دانشگاه سنت اندروز در هنگام شیوع ویروس کرونا به دولت بریتانیا مشاوره می داد.

او می گوید: “رویکرد دولت نباید این باشد که زنجیر بزرگی به پای مردم ببندد، بلکه باید در مورد محدودیت‌های عملی مردم اندیشه کرده و به آن ها در برآورده کردن نیازهایشان کمک کند.”

مثلا در مدیریت پارک‌ها به جای سرزنش کردن مردم به دلیل رعایت نکردن فاصله اجتماعی، باید فضاهای سبز بیشتر و بزرگتری را در اختیار عموم قرار داد. فضاهایی مانند زمین های گلف یا زمین های بازی.

این روانشناس می افزاید: ” به گمان من برای مقابله با این بحران به روش های خلاقانه تری نیاز داریم.”

بیشتر بخوانید:

پروفسور ریشر می گوید: ” انزوا برای شما بد است.”

در حقیقت تخمین زده می شود که پیامدهای جسمی انزوا و گوشه گیری تقریباً برابر با کشیدن ۱۵ سیگار در روز است. بنابراین، پرسش اصلی این است که چگونه می توان بدون غرق شدن در انزوای اجتماعی، به شکل فیزیکی از افراد فاصله گرفت؟

روش های خلاقانه‌ای برای برقراری ارتباط ابداع شده است. ازتماس های آنلاین گرفته تا کنفرانس‌های مجازی ومانند آن. اما همه مردم به فناوری و امکانات لازم برای اتصال آنلاین دسترسی ندارند. پس دولت‌ها چگونه ازاین افراد حمایت خواهند کرد؟

ریشر می‌گوید “این ایده خوبی است که مثلا دولت به گونه‌ای با شرکت‌های مخابراتی تعامل کند که در دوران قرنطینه از قطع شدن اینترنت و تلفن کسانی که بدهی دارند جلوگیری شود.”

پروفسور نیل گرینبرگ مشاور روانپزشکی حرفه‌ای است.

او می گوید: “بی گمان نیاز به افزایش حمایت از سلامت روان مردم وجود خواهد داشت” به ویژه افراد آسیب پذیری که پیشتر نیز از مشکلات روحی و روانی رنج می‌برده اند، کسانی که به طور جدی بیمار بوده اند و بهبود یافته اند. همچنین کارگران و کارمندان بخش های کلیدی وحیاتی که وظایفی چالش برانگیز ودشوار بر عهده داشته‌اند. هر چه جلو می‌رویم نیاز این افراد به حمایت بیشتر می شود.

منبع تصویر، Getty Images

پروفسور گرینبرگ می گوید: “هنگامی که ما به حوادث آسیب زا می نگریم ، درمی یابیم که حمایت هایی که آسیب دیدگان به آن نیازمندند، از میزان، شدت و بزرگی حادثه مهم تر است و در اولویت قرار دارد.

این روانپزشک می گوید: ” نباید طوری رفتار کنیم که انگارهیچ اتفاقی نیفتاده و همه چیزمانند گذشته است”.

۱۱ – با پایان دوران قرنطینه ممکن است شادی و نشاط اولیه به افسردگی منجر شود

معلوم نیست که با برچیده شدن قرنطینه بتوانیم همچون گذشته مرتب به رستوران های محبوب مان سر بزنیم یا با دوستان وخویشاوندان دیدار کنیم.

دکتر هو می گوید: “در آغاز حس سرخوشی و شادی خواهیم داشت اما این احساس می تواند به سرعت به نوعی سرخوردگی و اندوه بیانجامد.”

مدیریت سلامت روان در دوران قرنطینه توسط زنان

باید بپذیریم که جهان دیگر مانند دوران پیش از همه گیری نخواهد بود. این روانشناس می گوید: ” زندگی در جنبه های گوناگونش عمیقاً تغییر خواهد کرد و بامقداری اندوه و غم آمیخته خواهد شد”.

منبع تصویر، Getty Images

مردمان همواره در شرایط دشوار و چالش برانگیز کارهای قابل توجهی انجام می دهند. اگرچه بیشتر مردم با مشکلات مقابله می‌کنند اما به سادگی می توان تصور کرد که چه مشکلات روانی و عاطفی درانتظارشان خواهد بود.

پروفسور گرینبرگ می گوید: ” نظریه ای وجود دارد که از آن با عنوان بالندگی پس ازآسیب یاد می شود”؛ بسیاری از کارکنان خط مقدم رویارویی با کرونا کارهای شگفت انگیز و خارق العاده انجام داده و توانایی هایی از خود بروز داده اند که پیش تر درخود نمی دیدند. با انجام این کارها حس رضایت آنان از خودشان بالا می رود و بسیاری از آنها با احساس قدرت بیشتری از این بحران سر بر می آورند و خود را نیرومند تراز آنچه بودند می یابند.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

© 2021 بی بی سی. بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست. سیاست ما درباره لینک دادن به سایت های دیگر.

در میان افراد بررسی شده، بیش از یک سوم زنان ۱۹ ساله دارای نشانه‌های افسردگی بودند- Getty Images/AFP 

بنا به یک تحقیق جدید، به نظر می‌رسد گروه اجتماعی زنان جوان بیش از دیگران از سطوح بالای افسردگی، اضطراب و تنهایی در دوران قرنطینه ویروس کرونا در رنج باشند. 

یک گزارش عمده یوسی‌ال دریافته است که جوانان ۱۹ ساله بیشتر احتمال می‌رود به تلاطمات روحی در دوران قرنطینه دچار شوند، و گروه سنی سی ساله‌ها نیز دومین گروهی است که بیشترین رنج را از این دوران می‌کشد. 

محققانی که سلامت روان بیش از ۱۸ هزار فرد بین ۱۹ تا ۶۲ ساله را بررسی کردند، دریافته‌اند که احتمال مشکلات مرتبط با بیماری‌های روحی در تمام سنین، در میان زنان بیش از مردان است.  

در میان افراد بررسی شده، بیش از یک سوم زنان ۱۹ ساله دارای نشانه‌های افسردگی بودند، در حالی که کمتر از یک چهارم مردهای هم سن و سال آنان این نشانه را بروز دادند. 

مدیریت سلامت روان در دوران قرنطینه توسط زنان

پژوهشگران، افرادی را از چهار نسل، از افراد متولد ۱۹۵۸ که اکنون ۶۲ ساله‌اند، متولدان ۱۹۷۰ که اکنون ۵۰ ساله‌اند، متولدان ۱۹۸۹ تا ۹۰ که اکنون ۳۰ ساله‌اند، و کسانی که اکنون ۱۹ ساله‌اند، مورد نظرسنجی قرار دادند. 

دکتر پراویتا، یکی دیگر از نویسندگان آن پژوهش، گفت:‌ «یافته‌های ما به وضوح سطوح بالای مشکلات را در جوانان ۱۹ تا ۳۰ ساله، به ویژه در میان زنان جوان، نشان می‌دهد. برای کمک و حمایت از این گروه‌های سنی باید کار بیشتری انجام شود  تا تاثیر همه‌گیری بر سلامت و رفاه آینده آنان محدود شود.» 

This section contains relevant reference points, placed in (Inner related node field)

پژوهشگران دریافتند که در میان نسل هزاره، ۲۰ درصد از زنان و ۱۴ درصد از مردان نشانه‌هایی از افسردگی را تجربه می‌کنند، در حالی که تنها بیش از یک سوم از زنان و یک چهارم از مردها احساس تنهایی می‌کنند. همچنین، تنها هفت درصد از مردهای ۶۲ ساله و ده دصد از زنان ۶۲ ساله، نشانه‌های افسردگی را بروز دادند. 

نتایج این تحقیق در حالی انتشار می‌یابد که یک تحقیق دیگر توسط موسسه مطالعات سالانه دریافته است که هرج و مرج ناشی از ویروس کرونا، نابرابری‌های جنسیتی موجود را بدتر کرده است و رفاه زنان به شکل نامتناسبی، از همه‌گیری تاثیر گرفته است. 

این گزارش که در ماه ژوئن انتشار یافت، دریافت که زنان جوان بیشترین آسیب را تجربه می‌کنند، در حالی که مردان مسن‌تر کمترین تاثیر را می‌گیرند، و سلامت روان زنان بین ۱۶ تا ۲۴ ساله، از زمان قبل از بحران همه‌گیری عمومی ۱۱ درصد بدتر شده است. 

محققان دریافتند که در مجموع، سلامت روان جامعه  به علت نتایج بحران سلامت عمومی دچار رنج و آسیب شده است و ۷ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر، «بیش از معمول» یک مشکل روانی را تجربه می کنند. 

قبل از فوریت مربوط به کووید۱۹، در سطح جهان احتمال ابتلای زنان به افسردگی و تلاش برای خودکشی بیشتر بود، اما به طور کلی نرخ خودکشی مردان به شکل چشمگیری بیش از زنان است. با این حال، احتمال این که زنان بیش از مردان اقدام به خودکشی کنند، بالاتر باقی مانده است. گزارش شده است که زنان بزرگسال در آمریکا بیش از ۱.۲ بار بیشتر از مردان دست به خودکشی می‌زنند.  

تحقیق جدید در حالی انجام شده است که مشاوران در انگلیس هشدار داده‌اند که سرمایه‌گذاری نکردن در سلامت روان و دیگر خدمات محلی حیاتی، موجب تضعیف تلاش‌ها در جهت کمک به بریتانیا برای بازگشت به مسیر درست پس از رفع شیوع ویروس کرونا خواهد بود. 

انجمن دولت محلی می‌گوید که سلامت روانی فردی برای برنامه‌ریزی مربوط به بهبود وضعیت، از جمله بازگشایی مدارس، بازگرداندن کارمندان به مشاغل، و مقابله با اثرات ثانویه همه‌گیری، نقش حیاتی دارد. 

این نهاد در بیانیه‌ای مشترک با مرکز سلامت روانی، گفت که مسایل بهداشت و سلامت روان، به علت بیماری و غیبت از کار، کاهش سازندگی و تغییر ترکیب کارمندان، سالانه ۳۵ میلیارد پوند برای کارفرمایان بریتانیایی هزینه در بر دارد. 

یان هادسپت، رئیس هیات رفاه جامعه در انجمن دولت محلی، گفت:‌ «سلامت خوب روانی به نفع همه است، به ویژه در زمانی که در انتظار حرکت به مرحله بعدی همه‌گیری هستیم.» 

او گفت:‌ «قرنطینه تاثیر عمیقی بر همه گذاشت، بسیاری از ما را از رفتن به سر کار یا مدرسه، دیدار با خانواده و دوستان، رفتن به فروشگاه‌ها یا مشارکت در فعالیت‌های فرهنگی و تفریحی ناتوان ساخت. یعنی درست همان کارهایی که از سلامت روان ما حفاظت می‌کنند و اغلب کم‌‌اهمیت تلقی می‌کنیم، ناگهان از ما گرفته شد.» 

آقای هادسپت گفت که سلامت روان ‌با مسکن، وضعیت استخدام، مشارکت اجتماعی و توسعه اقتصادی، «ارتباط نزدیکی دارد.» 

سارا هاگیس، رئیس اجرایی مرکز سلامت روانی، گفت:‌ «همه‌گیری برای بسیاری از افراد دشوار بوده است. همزمان با ظهور موج فزاینده مشکلات مربوط به سلامت روانی، حمایت فعالانه از جوامع برای داشتن سلامت روانی مناسب، مهمتر از هر زمان دیگری است.» 

© The Independent

%PDF-1.5
%
1 0 obj
>>>
endobj
2 0 obj
>
endobj
3 0 obj
>/ExtGState>/XObject>/Pattern>/ProcSet[/PDF/Text/ImageB/ImageC/ImageI] >>/MediaBox[ 0 0 595.32 841.92] /Contents 4 0 R/Group>/Tabs/S/StructParents 0>>
endobj
4 0 obj
>
stream
xVj1}_$`yFwYqHihR`ǴSvmӦ1љAzzXPPN;” %8Dyd*׳

ایسنا/گیلان یک روانشناس، با بیان اینکه معنویت و سلامت معنوی نقش عمده ای در سلامت روانی و جسمی افراد دارد، تصریح کرد: با توجه به بحران کرونا، توجه به سلامت معنوی نقش بسیار مهمی در پیشگیری از عوارض روحی و روانی ناشی از کرونا دارد.

مژده بقایی در نشست تخصصی مجازی «سلامت روانی بانوان و بیماری کرونا» که به میزبانی معاونت فرهنگی سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان برگزار شد، سلامت را تنها محدود به بیماری یا معلولیت ندانست و اظهار کرد: سلامت به معنی داشتن حالت بهینه جسمی، روانی، معنوی و اجتماعی است.

وی با بیان اینکه انسان علاوه بر سلامتی جسمی باید شرایط روانی و اجتماعی مناسبی هم داشته باشد، گفت: در شرایط کنونی یکی از موارد تاثیرگذار بر سلامت جهانی، فارغ از وضعیت قرارگیری کشورها در منطقه توسعه یافته، در حال توسعه و یا توسعه نیافته، بیماری ویروسی کووید۱۹ است که پس از گذشت نزدیک به یک سال از این اپیدمی، تبدیل به استرسی پایدار شده و علاوه بر سلامت جسمی، تهدیدکننده سلامت روان افراد نیز است.

این دکترای روانشناسی، کرونا را یک تهدید مشترک دانست و تصریح کرد: این بیماری بسیار هوشمند و غیر قابل پیش بینی و فراگیر بوده و با گذشت نزدیک به یک سال، در حال تبدیل شدن به استرس پایدار و مزمن است که علاوه بر سلامت جسمی، تهدیدکننده سلامت روان است.

بقایی، شایع ترین مشکلات جسمی ناشی از کرونا بدون در نظر گرفتن مبتلایان به بیماری را شامل بی خوابی، پرخوابی، چاقی، بی نظمی ساعات تغذیه، مشکلات گوارشی، افزایش سردردهای تنشی و میگرنی و… دانست و عنوان کرد: از نظر اجتماعی نیز با تعطیلی مهدها، مدارس و دانشگاه ها و مراکز فرهنگی و هنری مواجه هستیم و فاصله گذاری اجتماعی و کاهش تفریحات جمعی موجب افزایش تعارضات خانوادگی، خشونت های خانگی و طلاق شده است.

مدیریت سلامت روان در دوران قرنطینه توسط زنان

وی مشکلات ارتباطی را عمده ترین عامل ایجاد بحران در خانواده ها به ویژه در زنان دانست و اضافه کرد: مشکلات روانشناختی ناشی از کرونا به صورت هیجانات منفی از جمله ترس، تنهایی و خشم و اختلالات روانشناسی شامل اضطرابی و افسردگی بروز می کند که خود موجب کاهش تمرکز، نگرانی، نشخوارهای فکری، خلق پایین، تحریک پذیری به انواع محرک ها مانند صدا، دما،گشنگی و تشنگی و همچنین انواع رفتارهای وسواس گونه شده است.

عضو شورای انجمن روانشناسی، با بیان اینکه عوارض اقتصادی ایجاد شده در روزهای کرونایی به دنبال تعطیلی کسب و کار، قرنطینه ها و محدودیت های کامل شهری رخ داده است، متذکر شد: عوارض اقتصادی به ابعاد سلامت روان مانند خودکارآمدی، استقلال، خودمختاری، کفایت، شایستگی و وابستگی بین نسلی آسیب جدی وارد کرده است.

وی با اشاره به تفاوت تاثیر کرونا بر زنان و مردان، خاطرنشان کرد: با وجود اینکه طبق یافته های پژوهشی درصد ابتلا به این بیماری در زنان و مردان یکسان است، اما میزان مرگ و میر در زنان به دلیل وجود هورمون استروژن و به دنبال آن مقاوم تر شدن سیستم ایمنی، به طور چشمگیری پایین تر است.

بقایی ادامه داد: تاثیرات کرونا بر روی بانوان با توجه به نقش های متعدد و توامانی که به عهده دارند، می تواند موجبات ناکارآمدی و بالا بودن میزان استرس را فراهم سازد. زنان باردار در دوران بارداری و همچنین مراقبت های پس از زایمان، زنان شاغل، زنان خانه دار، زنانی که وظیفه مراقبت از بیمار در خانواده را دارند و یا مراقبت از پدر و مادر سالمند را انجام می دهند، زنان سرپرست خانوار، زنان بدسرپرست و زنانی که گاهی تمامی این نقش ها را بر عهده دارند، اولین گروهی هستند که متاثر از این بحران جهانی می شوند.

این روانشناس، با بیان اینکه بانوان برای گذار از دوران سخت کرونایی نیازمند آگاهی، هوشیاری و حمایت های همه جانبه از طرف خانواده و جامعه هستند، گفت: زنان بیشتر از مردان مسئول مراقبت از خانواده هستند و تعدد نقش های زنان می تواند موجب ناکارآمدی و بالا بردن میزان استرس و آسیب های روانی آنان شود. بانوان مسن علاوه بر بیماری های زمینه ای با مشکلات روانشناختی از جمله ترس و تنهایی و انزوا مواجه هستند لذا آگاهی زنان از نقش خودمراقبتی بر حفظ سلامت آنان دارای اهمیت بسیاری است.

عضو هیئت علمی افتخاری گروه روانشناسی جامعه بین المللی توسعه ارتباطات بین دانشگاهی(ISCDBU)، خودمراقبتی را فعالیتی دانست که توسط شخص برای برآورده کردن نیازهای جسمی، روانی و اجتماعی اش انجام می شود و در واقع کم هزینه ترین و پرسودترین اقدام در جهت حفظ سلامتی می باشد و عنوان کرد: در راستای این امر ابتدا فرد باید بپذیرد که این یک معضل جهانی است که عوارض آن در تمامی جوامع نسبتا یکسان است.

وی با بیان اینکه چالش کرونا با شناخت قابل مدیریت است، اظهار کرد: براساس پژوهش ها برخی موقعیت های استرس زا و رنج آور می توانند بستر مناسبی برای پیشرفت افراد باشند. در واقع رشد پس از سانحه می تواند باعث افزایش کیفیت ارتباط و صمیمیت و توان شخصی(قدرت درونی) شود.

بقایی، یکی از جنبه های خودمراقبتی را توجه به سلامت معنوی دانست و اضافه کرد: سلامت معنوی جدیدترین بعد شناخته شده سلامت می باشد و اکنون در کنار ابعاد دیگر سلامتی مانند سلامت جسمی، روانی و اجتماعی قرار می گیرد. وقتی سلامت معنوی به طور جدی به خطر بیفتد، فرد ممکن است دچار اختلالات روحی مثل احساس تنهایی، افسردگی و از دست دادن معنا در زندگی شود. لذا حمایت ناشی از منابع معنوی یا مذهبی و داشتن ارتباط با قدرتی بالاتر سودمند است و می تواند برای بهبود کیفیت زندگی، کاهش و کنترل اختلالات سلامت روان، حمایت بین فردی، کاهش شدت علائم و نتایج مثبت پزشکی سودمند باشد.

این روانشناس، با بیان اینکه معنویت و سلامت معنوی نقش عمده ای در سلامت روانی و جسمی افراد دارد، تصریح کرد: با توجه به بحران کرونا، توجه به سلامت معنوی نقش بسیار مهمی در پیشگیری از عوارض روحی و روانی ناشی از کرونا دارد.

وی یکی از تهدیدات کرونا بر روی خانواده ها را منزوی شدن و قطع کامل ارتباط با دیگران دانست و گفت: فاصله گذاری های اجتماعی، کاهش تجمعات، مجازی شدن فضای آموزش، ترس از ناقلین بدون علامت و… موجب شده از موهبت ارتباط بی بهره شویم، زیرا انسان یک موجود اجتماعی است و ارتباط نوعی التیام بر ترس ها و اضطراب های انسان است. حتی در سوگ ها نیز از رابطه با دیگران و اشتراگ گذاری دردهای خود محروم شده ایم و باید این همه درد را به دوش بکشیم لذا باید مسئولانه وارد رابطه شویم تا نشاط ما افزایش پیدا کند و بحران را با مشکلات جسمی و روحی کمتری پشت سر بگذاریم. در واقع نمی توانیم از نظر فیزیکی به هم نزدیک شویم، اما باید از نظر روانی با افراد موثر زندگی خودمان ارتباط بگیریم.

بقایی، خواب تنظیم نشده را شاهراه ورود به روان رنجوری دانست و اضافه کرد: خواب کافی و منظم، بالا بردن روحیه و خلاقیت و تاب آوری و در نهایت رضایت از زندگی را موجب می شود و در مقابل خواب ناکافی، بروز اضطراب، افسردگی و بدخلقی را به دنبال دارد لذا رعایت بهداشت خواب علاوه بر تقویت سیستم ایمنی، به کنترل روان کمک می کند. تغذیه مناسب نیز بر عملکرد سلول های عصبی تاثیر زیادی دارد و یک رژیم غذایی مناسب به ویژه در دوران کرونا نقش مهمی در پیشگیری و بهبود از بیماری ایفا می کند.

وی با اشاره به نقش ورزش در کاهش سطح استرس، عنوان کرد: خستگی یکی از زمینه های تضعیف سیستم ایمنی بدن است و موجب تحریک پذیری و پایین آمدن کیفیت زندگی می شود لذا سلامت روان با خستگی امکان پذیر نیست و افراد به ویژه بانوان باید از همسر و فرزندان کمک بخواهند و منتظر خودانگیختگی آنان نباشند.

این روانشناس، معنا دادن به زندگی را موجب افزایش سلامت روان دانست و یادآور شد: در دوران بحران کووید۱۹ با آگاهی فرد از خودمراقبتی و در مواقع نیاز با حمایت سازمان های دولتی و غیر دولتی می توانیم گامی در جهت تامین سلامتی خود و جامعه برداریم.

به گزارش ایسنا، علاقمندان به بهره برداری از این نشست تخصصی می توانند به سایت «www.roytab.ir» مراجعه کنند.

انتهای پیام

اعتمادآنلاین| خیلی وقت بود که عمده توجه دست­ اندرکاران حوزه سلامت معطوف به بیماری­های مزمن غیر واگیر از جمله دیابت، پرفشاری خون، کبد چرب و انواع سرطان­ها شده بود، با پیشرفت دانش بشر، پیشگیری و درمان بیماری­های عفونی واگیر بسیار ساده­ تر از قبل شده و برخی بیماری­های عفونی تقریبا بطور کامل ریشه­ کن شده بودند.

 

اما چند ماهی است که ویروس کرونا دست اندرکاران سلامت و سایر مردم را به خود مشغول کرده و کم کم از این بیماریهای غافل می شویم.

 

بر اساس گزارش های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حدود 12 درصد جمعیت بالای 25 سال کشور مبتلا به دیابت هستند و نزدیک به 5/9 درصد از کل هزینه­ های سلامت کشور صرف بیماری دیابت می­ شود. حدود 10 درصد از مرگ و میرهای کشور در ردههای مختلف سنی و جنسی به دیابت مرتبط بوده، یعنی چیزی حدود 135 هزار مورد مرگ سالانه.

مدیریت سلامت روان در دوران قرنطینه توسط زنان

حدود 40 درصد مردان و زنان بزرگسال ایرانی مبتلا به چاقی شکمی هستند که این میزان در زنان به حدود 60 درصد می­ رسد. نزدیک 60 درصد بزرگسالان ایرانی مبتلا به اضافه وزن یا چاقی هستند، حدود 25 درصد پرفشاری خون دارند و حدود 35 درصد افراد در معرض ابتلا به فشار خون بالا هستند، یعنی در صورت مراقبت نکردن از خود، در آینده­ای نزدیک به آن دچار خواهند شد.

 

بسیار جای تأسف است که حدود 75 درصد ایرانیان، فعالیت بدنی کافی برای برخورداری از سلامت را ندارند.

 

به گفته برخی کارشناس حوزه سلامت، هرچند شیوع کرونا نشان داد بشر هیچ­ موقع از شر موجودات بیماری­زا در امان نخواهد بود و چه بسا بیماری­های عفونی شدیدتری در آینده بروز کند اما خطر بیماری­های مزمن غیر واگیر همچنان پابرجاست و نیاز به توجه دارد.

 

به باور آنان، افرادی که مبتلا به این بیماری­ها هستند، سیستم ایمنی ضعیف­ تری داشته و مقاومت کمتری در مقابل ویروس کرونا و سایر میکروارگانیسم ­ها داشته و راحت­ تر مبتلا شده، دوره­ های شدیدتری از بیماری را تجربه کرده و دیرتر بهبودی می­ یابند.

 

در شرایط کنونی که پاندمی کووید19 در جهان حکومت می­ کند و رعایت دستورالعمل­های بهداشت شخصی و فاصله ­گذاری فیزیکی برای همه لازم و ضروری است، مراقبت از خود در مقابل بیماری­های مزمن غیر واگیر هم درخور توجه و اهتمام است.

 

کارشناس سلامت و دانشجوی دکتری سیاست ­های غذا و تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این زمینه گفت: قرنطینه خانگی، تعطیلی مدارس، دانشگاه­ها و بسیاری از کسب­ وکارها، باشگاه­های ورزشی و غیره سبب شده فعالیت بدنی عموم افراد جامعه نسبت به قبل از همه­ گیری کووید19 به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

 

وی افزود: با کاهش میزان فعالیت بدنی و افزایش دریافت غذاها، بسیاری از مردم چند کیلوگرم وزن اضافه کرده­ اند، بعد از اتمام همه­ گیری کرونا شاهد خیل عظیمی از افرادی هستیم که به منظور کاهش وزن سراغ مطب ­ها و کلینیک ­ها می روند، در این شرایط توصیه می­ شود همه افراد با توجه به شرایط خود، میزان فعالیت بدنی را افزایش داده و از ورزش­ های خانگی غفلت نکنند. البته با رعایت فاصله­ گذاری فیزیکی و رعایت دستورالعمل ­های بهداشتی می­ توان بیرون از منزل هم ورزش­ های ساده ­ای مانند پیاده­ روی و دویدن را اجرا کرد.

 

احمدی ادامه داد: ملاک در ورزش، کمی سرخ شدن رنگ چهره، شروع تعریق و افزایش تعداد تنفس و ضربان قلب است که در افراد مختلف، زمان­های متفاوتی دارد و نباید خیلی سخت گرفت و نبودن امکانات را بهانه کرد، بطوری­که حتی 15 بار ورزش دو دقیقه­ ای در جا زدن و آرام دویدن در منزل در طول شبانه­ روز هم به افزایش متابولیسم بدن، کسب انگیزه و ایجاد نشاط کمک می­ کند، ورزش نکردن سبب بروز افسردگی، اضطراب و استرس شده و احتمال ابتلا به بیماری­های قلبی عروقی و دیابت را چندین برابر کرده و در مقابل ورزش کردن با مکانیزمی غیر از انسولین سبب بهبود کنترل قند خون می­ شود.

 

این کارشناس سلامت گفت: هرچند شرایط نامناسب اقتصادی سبب کوچک­تر شدن سفره مردم شده و بسیاری از خانوارها درجاتی از ناامنی غذایی را تجربه کنند ولی با دانستن برخی نکات می­ توان تغذیه خانوار را بهتر مدیریت کرد و  از برخی عادات ناپسند تغذیه­ ای در این دوران می­ توان به پرخوری (به علت قرنطینه و به منظور سرگرمی)، نداشتن نظم در ساعات غذا خوردن، افزایش مصرف قندهای ساده و غذاهای پرچرب خانگی (به دلیل بروز خلاقیت بانوان در زمینه کیک و شیرینی ­پزی و تعطیلی خیلی از رستوران­ها و فست فودها) اشاره کرد.

احمدی تصریح کرد: پرخوری و دریافت بیش از حد نیاز انرژی وقتی با فعالیت بدنی کم ترکیب می ­شود، از مهم­ترین عوامل بیماری­زا محسوب شده و فرد را مستعد ابتلا به بیماری­های واگیر و غیر واگیر می­ کند. مرگ و میر ناشی از کووید19 در افراد دارای اضافه وزن و چاقی بیش­تر است و دریافت بیش از حد انرژی از گروه نان و غلات و عدم دریافت لبنیات، میوه­ ها و سبزی­های تازه منجر به بروز سوءتغذیه شده و احتمال ابتلا به انواع بیماری­ها را افزایش می­ دهد.

 

وی افزود: حذف وعده­ های اصلی غذایی بویژه صبحانه سبب به هم ریختن نظم گوارشی شده و در بروز چاقی و سایر بیماری­های مزمن موثر است، خوردن یک نوع غذا در وعده ­های اصلی غذایی در ساعات منظم به شکل آرام و به دور از هیجان همراه با جویدن کافی و پرهیز از نوشیدن مایعات تا یک ساعت بعد از غذا و مصرف میوه­ ها در میان وعده­ ها بسیار در حفظ سلامتی مفید است.

 

احمدی با بیان اینکه یکی دیگر از اجزای سبک زندگی، خواب است، گفت: همه تجربه کرده­ ایم که یک خواب کافی و عمیق بعد از خستگی روزمره چقدر به بازسازی قوا کمک می­ کند در حالیکه مردم در این زمانه دیر می خوابند و صبح زود را درک نمی کنند، باید بدانیم خواب روز مجموع ه­ای از پیامدهای ناگوار را به همراه خواهد داشت. کسالت و بی­ حوصلگی، مشکلات گوارشی و التهاب از مهم­ترین آن­هاست.

 

وی افزود: باید ساعات قبل از خواب، نور محیط را کم کرد تا هورمون­های خواب به مقدار کافی ترشح شود. کسانی که عادت به دیر خوابیدن دارند، باید به تدریج ساعات خواب خود را جلو آورده و تا حد امکان در ساعات منتهی به خواب از دیدن فیلم­های هیجانی و کار با موبایل پرهیز کنند.

 

احمدی خاطرنشان کرد: شرایط زندگی امروز به خصوص که با شیوع کووید19 همراه شده، خود به خود استرس­ زاست. اما نباید به این شرایط دامن زد، باید توجه داشت که مرگ و میر مبتلایان به کرونا که استرس زیادی دارند، بیش­تر است، استرس زیاد، سیستم ایمنی را ضعیف کرده و توان مقابله آن با عامل بیماری را کم می­ کند.

 

این کارشناس سلامت و بهداشت تغذیه ادامه داد: کسانی که استرس زیادی دارند، باید از پیگیری اخبار نگران کننده دوری کرده و ساعاتی از روز را به گفت وگو با افراد خوش­بین و امیدوار به زندگی یا دیدن فیلم­ های نشاط آور و خواندن داستان­های مثبت اختصاص دهند. یکی دیگر از نکاتی که مبتلایان به استرس باید به آن توجه کنند، پرهیز از حضور افراطی در فضای مجازی است. با قرار گرفتن در این فضا در مدت کوتاهی حجم گسترده­ ای از تصاویر و پیام ­ها وارد مخزن ذهن شده و تجزیه و تحلیل آن­ها سبب آشفتگی ذهن و بروز استرس و اضطراب می ­شود.

 

وی گفت: خوردن بیش از حد مواد غذایی مانده، گوشت گاو و گوساله، ادویه فراوان و ترشی­ ها به این افراد توصیه نمی ­شود و در عین حال نوشیدن شربت­هایی مانند گلاب، زعفران، بیدمشک، بهارنارنج، شیره انگور و سیب در کاهش استرس زیاد موثر است.

 

منبع: ایرنا

https://civilica.com/doc/1029605/

اطلاعات استنادی این مقاله را به نرم افزارهای مدیریت اطلاعات علمی و استنادی ارسال نمایید و در تحقیقات خود از آن استفاده نمایید.

COI مخفف عبارت CIVILICA Object Identifier به معنی شناسه سیویلیکا برای اسناد است. COI کدی است که مطابق محل انتشار، به مقالات کنفرانسها و ژورنالهای داخل کشور به هنگام نمایه سازی بر روی پایگاه استنادی سیویلیکا اختصاص می یابد.

کد COI به مفهوم کد ملی اسناد نمایه شده در سیویلیکا است و کدی یکتا و ثابت است و به همین دلیل همواره قابلیت استناد و پیگیری دارد.

دفتر مرکزی انتشارات بوم سازه (سیویلیکا): تهران، بزرگراه جلال آل احمد، بین خیابان کارگر و بزرگراه چمران، کوچه پروانه، پلاک ۴، ساختمان چمران، طبقه ۴، واحد ۳۱

مدیریت سلامت روان در دوران قرنطینه توسط زنان

تلفن: ۸۸۰۰۸۰۴۴ ، ۸۸۳۳۵۴۵۰ ، ۸۸۳۳۵۴۵۱ ، ۸۸۳۳۵۴۵۲ – کد پستی: ۱۴۳۹۹۱۴۱۵۳

تمامی خدمات پایگاه سیویلیکا ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است

مدیریت سلامت روان در دوران قرنطینه توسط زنان
مدیریت سلامت روان در دوران قرنطینه توسط زنان
0

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *